
Heavy-duty 150L polymer feeder trough with galvanized steel stand, UV-resistant HDPE body, and durable solid box design ideal for cattle feeding applications.
AED406.00
Choose Quantity :
Product Details
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| External Dimensions | 88 cm (L) × 58 cm (W) |
| Overall Height | 60 cm |
| Capacity | 150 L |
| Material | Food-grade HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Structure | Solid box polymer feeder trough |
| Base | Galvanized steel stand |
| Weight | 22 kg |
| Animal Heads | - |
| Key Features | Heavy-duty HDPE body, UV-resistant, rust-proof, corrosion-resistant, easy to clean, ideal for livestock feeding applications |
| Suitable Animals | Cattle |
| Warranty | 10-year warranty on polymer body |

