
Farmex ProPlus evaporative air cooler featuring smart control, variable speed, and mobile design, delivering powerful, energy-efficient cooling for workshops, industrial environments, and commercial spaces.
AED11,770.00
Choose Quantity :
Product Details
English Catalog Arabic Catalog
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Optimal Cooling Area | 700 m² |
| Airflow | 48,000 m³/h |
| Air Throw Distance | 25 m |
| Noise Level | 70 dB at max speed |
| Fan Speed | Variable |
| Fan Diameter | 130 cm |
| Cooling Pad Type | Industrial 15 cm |
| Water Tank Capacity | 400 liters |
| Power Consumption | 6 A / single-phase |
| Input Voltage | 210-230 V (single-phase) |
| Motor Specification | 1.5 kW = 2 HP |
| Power Transmission | Belt & Pulley |
| Dimensions (H x W x D) | 250 × 200 × 100 cm |
| Weight | 170 kg |
| Smart Features | Full smart control |
| Use Case | Workshops, industrial spaces |
| Water Pump | 200 W Pentax |
| Portability | Portable |
| Body Material | Polymer with lifetime warranty |

