
Farmex 700 ECO evaporative air cooler, a cost-effective industrial cooling solution designed for reliable performance and efficient ventilation in farms, warehouses, and industrial environments.
AED7,590.00
Choose Quantity :
Product Details
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Optimal Cooling Area | 700 m² |
| Airflow | 48,000 m³/h |
| Air Throw Distance | 25 m |
| Noise Level | 80 dB at max speed |
| Fan Speed | Fixed |
| Fan Diameter | 130 cm |
| Cooling Pad Type | Economic 15 cm |
| Water Tank Capacity | 400 liters |
| Power Consumption | 3 A / 3-phase |
| Input Voltage | 380 V (3-phase) |
| Motor Specification | 1.5 kW = 2 HP |
| Power Transmission | Belt & Pulley |
| Dimensions (H × W × D) | 230 × 200 × 100 cm |
| Weight | 150 kg |
| Smart Features | Basic |
| Use Case | Large industrial halls |
| Water Pump | 400 W economic |
| Portability | Not portable |
| Body Material | Polymer (weatherproof) |

