


Farmex Evaporative Air Cooler 18000 with inverter technology, axial fan system, and high-efficiency cellulose cooling pads, delivering powerful, energy-saving cooling for industrial, commercial, and large open spaces.
Non-returnable
AED4,285.00
Choose Quantity :
Product Details
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (W x H x D) | 109 × 98 × 109 cm |
| Weight | 70 kg |
| Air Delivery | 18,000 m³/h - 10,800 cfm |
| Cooling Capacity | 1000 m³ |
| Power | 1.1 kW |
| Main Voltage | AC 220-240 V 50 Hz |
| VFD - Inverter | Yes |
| Noise Level | 68 dB |
| Air Pressure | 190 Pa |
| Fan Type | Axial |
| Electricity | 220 V, 5 A, 50 Hz |

